17 edycja 17 edycja 17 edycja konfrontacje teatralne
18 edycja 17 edycja konfrontacje teatralne

Radio. Osiem opowieści o Jurze Soyferze

Studio Arabesky to jedna z niezależnych grup teatralnych wschodniej Ukrainy. Działają w Charkowie od 1993 r., przez lata byli związani z enfant terrible ukraińskiej literatury, świetnym poetą i pisarzem, Serhiym Zhadanem.

 

„Radio. Osiem historii o Jurze Soyferze” to przedstawienie oparte właśnie na poezji Zhadana. Jura Soyfer, urodzony w zamożnej żydowskiej rodzinie w Charkowie, wyemigrował wraz z rodzicami do Wiednia zaraz po rewolucji bolszewickiej. Tam zdążył zwrócić na siebie uwagę jako znakomity dziennikarz polityczny, niezapomniany autor piosenek kabaretowych oraz obiecujący dramatopisarz. Socjalista i marksista, stanowczo walczył o polityczny teatr, kreśląc założenia zbliżone do brechtowskich. Zmarł w 1939 r. w nazistowskim obozie koncentracyjnym w Niemczech w wieku 27 lat.

 

Scenariusz spektaklu jest efektem pracy Zhadana nad tłumaczeniem dramatu Jury Soyfera. Reżyserka zdecydowała się na kabaretową formę, a całości towarzyszy eksperymentalna muzyka charkowskiego Klezmer Band, skomponowana specjalnie na potrzeby przedstawienia.

Warte uwagi odkrycie – „Radio…” jest ciekawym przykładem wciąż słabo w Polsce rozpoznanej ukraińskiej sceny niezależnej.


« « Faust| Orkiestra » »