17 edycja 17 edycja 17 edycja konfrontacje teatralne
18 edycja 17 edycja konfrontacje teatralne

Orkiestra

Legnicka sztuka duetu Krzysztof Kopka (scenariusz) – Jacek Głomb (pomysł i reżyseria) to pierwsza teatralna opowieść o dziejach zagłębia miedziowego widzianych z perspektywy członków górniczej orkiestry dętej. Efektem jest słodko-gorzka, czasami śmieszna, czasami wzruszająca ballada, w której historia miesza się z mitem, prawda z legendą, sprawy ważne z anegdotami. Całość w panoramicznej, epickiej formule.

„Górnicza orkiestra dęta to taki twór ponad podziałami, gdzie sztygar i dołowy, reżimowy aparatczyk i działacz «Solidarności» są na równych prawach. Nie liczy się, kto jaką pełni funkcję w kopalni czy związkowych strukturach, ale jak gra na trąbie. Tak było, aż nadszedł wolny rynek, prywatyzacja, kapitalizm. Jedna z bohaterek mówi w pewnym momencie: «Tak naprawdę, to wtedy wszystko się rozpadło. Nic nas wcześniej nie podzieliło, dopiero pieniądze»” – mówił w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” pomysłodawca spektaklu Jacek Głomb.

„Losy członków górniczej orkiestry są udanym spoiwem dramaturgicznym, pozwalają prześledzić splatające się ze sobą wydarzenia i wiele aspektów przemian zachodzących w Polsce ostatnich pięćdziesięciu lat. Ale przede wszystkim jest to opowieść o ludziach, zakleszczonych w mechanizmach historii”.
(Piotr Grzymisławski, e-teatr.pl)


autor: Krzysztof Kopka
reżyseria: Jacek Głomb
scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka: Bartek Straburzyński
ruch sceniczny: Witold Jurewicz
występują: Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Katarzyna Dworak, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk, Zuza Motorniuk, Paweł Palcat, Anita Poddębniak, Mariusz Sikorski, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Paweł Wolak
premiera: 22 września 2011, podczas inauguracji Festiwalu Teatru Nie-Złego w Legnicy