17 edycja 17 edycja 17 edycja konfrontacje teatralne
18 edycja 17 edycja konfrontacje teatralne

Magnificat

Tokio, Duesseldorf, Berlin, Lyon, Warszawa, Szczecin, Kraków, Indie. Najważniejsze nagrody na festiwalach w Polsce. Wszędzie owacje na stojąco i emocjonalne rozmowy po spektaklu. Hit zjazdu IETM i EEPAP w Krakowie w 2011 roku. Kontrowersje wśród krytyków i największych tuzów europejskiego; entuzjazm wielu feministek, złość i niedosyt innych; zawsze nieco przestrachu i niepewności wśród męskiej części widowni. Na czym polega fenomen tego najczęściej pokazywanego w Europie polskiego spektaklu ostatnich sezonów?

W bogatej tradycji europejskiego teatru nikt dotąd nie pracował w ten sposób. Na scenie pojawia się 25 zjawiskowych kobiet, amatorek wybranych w specjalnym castingu. Chór krzyczy, szepcze, skanduje, syczy; poddaje się demiurgicznej władzy Marty Górnickiej (autorki koncepcji i reżyserki przedstawienia), ale przecież ciągle ma się wrażenie, że ten żywioł kipi daleko poza wyznaczonymi ramami, a zaprowadzony na scenie porządek wydaje się iluzją.
Muzyczne arcydzieło, teatralne wyzwanie. Fascynujący spektakl.


koncept, libretto, reżyseria: Marta Górnicka
partytura: IEN
choreografia: Anna Godowska
współpraca naukowa, literacka: Agata Adamiecka
konsultacje dyrygenckie: Marta Sulewska
koncepcja estetyczna: Anna Maria Karczmarska
występują: Justyna Chaberek, Ewa Chomicka, Alina Czyżewska, Paulina Drzastwa, Alicja Herod, Anna Jagłowska, Katarzyna Jaźnicka, Ewa Konstanciak, Ewa Kossak, Katarzyna Lalik, Agnieszka Makowska, Kamila Michalska, Katarzyna Migdalska, Jolanta Nałęcz-Jawecka, Natalia Obrębska, Anna Rączkowska, Anna Rusiecka, Monika Sadkowska, Karolina Szulejewska, Kaja Stępkowska, Iwona Tołbińska, Agata Wencel, Karolina Więch, Anna Wodzyńska, Anna Wojnarowska
premiera: 27 czerwca 2011, Instytut Teatralny w Warszawie